PL EN O nas Facebook Twitter G+ RSS e-mail

palimpsest nr 8
ONLINE PDF
EPUB MOBI
XVI Dni Europejskiej Kultury LudowejOśrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” oraz Regionalny Ośrodek Kultury zapraszają na XVI edycję Dni Europejskiej Kultury Ludowej. Wydarzenie rozpoczyna się już w piątek 4 września i potrwa do niedzieli 6 września m.in. na Placu Biegańskiego w Częstochowie.

Pierwszego dnia od godziny 12:00 na Placu Biegańskiego rozpocznie się wystawa ludowych rękodzieł. Twórcy wyrobów pochodzą nie tylko z Polski, ale także z Ukrainy i Białorusi. Dzieła wystawców będzie można kupić do niedzieli do godziny 18:00. W sobotę od godziny 15:30 przed budynkiem ratusza częstochowianie będą mogli obejrzeć estradę folkloru. Na początku i na końcu wystąpi Zespół Pieśni i Tańca ,,Częstochowa’’. Zobaczyć będzie można także takie zespoły jak Čači Vorba wykonujący muzykę cygańską, karpacką i bałkańską. Zespół zaprosił do współpracy Wojciech Waglewski. W niedzielę zagra między innymi grupa Sutari. Trzy panie Basia, Kasia i Zosia do wykonywania pieśni polskich oraz litewskich wykonują przedmiotów codziennego użytku, takich jak mikser kuchenny, tarka czy deska do krojenia. Sutari, bo tak nazywa się grupa wykonuje pieśni polskie i litewskie inspirując się sutartines, śpiewem litewskim opartym na szczególnej polifonii. Basia, Kasia i Zosia używają przy tym instrumentów tradycyjnych jak basetla, bęben obręczowy, skrzypce, ale też przedmiotów codziennego użytku typu: tarka, mikser kuchenny, deska do krojenia.

Poniżej przedstawiamy program ,,XVI Dni Europejskiej Kultury Ludowej’’

4 września 2015 r.
18.00 – Wernisaż wystawy płaskorzeźb z zakresu sztuki ludowej ze zbiorów Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie (Ogińskiego 13a).

5 września 2015 r.
15.30 – Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa”
16.00 – Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Opoczyńskiej „Tramblanka”
16.30 – Zespół Regionalny „Wisła”
17.00 – Zespół Folklorystyczny „Wrzosowianie”
17.30 – Zespół Regionalny „Białcanie” z Białki Tatrzańskiej
18.00 – Zespół Čači Vorba

6 września 2015 r.
15.00 – Zespół Pieśni i Tańca „Kłomnickie Płomyczki”
15.30 – Zespół Folklorystyczny Ziemi Lelowskiej
16.00 – Zespół Sutari
17.00 – Zespół Folklorystyczny „Wrzosowianie”
17.40 – Zespół Regionalny „Wiyrchowianie”
18.30 – Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa”

(jm)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Cenimy Twoje zdanie, chcemy je poznać i będziemy bardzo wdzięczni za parę słów własnie od Ciebie. Nie krępuj się, pisz śmiało. Nie tolerujemy jednak komentarzy wulgarnych, nonsensownych, które niczego nie wnoszą. Takie komentarze będą usuwane.