PL EN O nas Facebook Twitter G+ RSS e-mail

palimpsest nr 8
ONLINE PDF
EPUB MOBI
Filmowy "Czytaj!"# „WAKACJE Z DUCHAMI” – LITERACKA TAPERKA KRZYCHA NIEDŹWIECKIEGO
Cafe Belg (Al. Najświętszej Maryi Panny 32)
Środa 23 września, godz. 19:00

Literacko-muzyczno-filmowe spotkania z Krzychem Niedźwieckim to już czytajowa tradycja. Tak, jak w latach ubiegłych, częstochowski gitarzysta, kompozytor i wokalista, zaproponuje nam swoje odczytanie literackiej klasyki przefiltrowane przez filmową adaptację i własną muzykę. Tym razem – kanon literatury młodzieżowej, czyli Adam Bahdaj i jego „Wakacje z duchami”!

# „LEGENDA KASPARA HAUSERA” – PROJEKCJA FILMU DAVIDE MANULI
Regionalny Ośrodek Kultury (ul. Ogińskiego 13a)
Środa 23 września, godz. 20:30

Postać tajemniczego chłopca z początku XIX wieku mocno oddziaływała na kulturę europejską. Legenda Kaspara przerodziła się w źródło inspiracji dla różnych dziedzin sztuki (wiersz Paula Verlaine’a, powieść Jakuba Wassermanna, film Wernera Herzoga, teksty piosenek Grzegorza Ciechowskiego i Susanne Vegi). W 2014 roku powstał film, który jest baśnią-westernem w poetyce techno, a ponad wszystko uniwersalną historią boskiego DJ’a, za którym każdy z nas może powiedzieć „Io sono Kaspar Hauser”. Zapraszamy na projekcję!

# „KONGRES” – PROJEKCJA FILMU ARI FOLMANA
Ośrodek Kultury Filmowej, Kino Studyjne „Iluzja” (Al. Najświętszej Maryi Panny 64)
Czwartek 24 września, godz. 20:30

Zapraszamy na filmowe dopełnienie dnia lemowskiego, podczas Festiwalu „Czytaj!”. Izraelski reżyser i scenarzysta Ari Folman, znany z niezwykle ciekawego pod względem artystycznym „Walca z Baszirem”, podjął się próby zekranizowania opowiadania „Kongres futurologiczny”, będącego częścią cyklu „Dzienniki Gwiezdne”. Łączący animację z filmem fabularnym „Kongres” to jeden z najciekawszych filmów SF ostatnich lat.

# LITERATURA ANIMOWANA – PRZEGLĄD FILMÓW Z OGÓLNOPOLSKIEGO FESTIWALU POLSKIEJ ANIMACJI „O!PLA”
micoKLIMAT (al. Najświętszej Maryi Panny 29)
Niedziela 27 września, godz. 17:00

Wspólnie z Ogólnopolskim Festiwalem Polskiej Animacji „O!PLA” zapraszamy na projekcję filmów animowanych inspirowanych literacko. Będzie to doskonała okazja, by przekonać się, jak młodzi, polscy animatorzy po swojemu odczytują ulubioną literaturę, przekładają ją na język filmowy i bawią się w dekonstrukcję słowa.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Cenimy Twoje zdanie, chcemy je poznać i będziemy bardzo wdzięczni za parę słów własnie od Ciebie. Nie krępuj się, pisz śmiało. Nie tolerujemy jednak komentarzy wulgarnych, nonsensownych, które niczego nie wnoszą. Takie komentarze będą usuwane.