PL EN O nas Facebook Twitter G+ RSS e-mail

palimpsest nr 8
ONLINE PDF
EPUB MOBI




















Literackie spotkania "Czytaja!"



# „SIÓDEMKA” – SPOTKANIE Z ZIEMOWITEM SZCZERKIEM
Biblioteka Publiczna im. dr. Wł. Biegańskiego (al. Najświętszej Maryi Panny 22)
Poniedziałek 21 września, godz. 18:00

Zapraszamy na spotkanie z Ziemowitem Szczerkiem – podróżnikiem, dziennikarzem, pisarzem i tłumaczem, autorem felietonów publikowanych na portalu wydawnictwa Ha!art. Jest laureatem Paszportu Polityki za gonzo-reportaż z podróży po Ukrainie – „Przyjdzie Mordor i nas zje”. W 2015 roku ukazała się jego najnowsza książka „Siódemka”, niezwykła powieść drogi, która przedstawia Polskę „najpolstszą” widzianą z trasy krajowej numer siedem.

# „13 PIĘTER” – SPOTKANIE Z FILIPEM SPRINGEREM
Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” (ul. Dąbrowskiego 1)
Wtorek 22 września, godz. 17:00

We wtorek widzimy się z Filipem Springerem, reporterem i fotografem, współpracującym z największymi polskimi pismami. Jego reporterski debiut, „Miedzianka. Historia znikania”, znalazł się w finale Nagrody im. R. Kapuścińskiego i był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia. Autor jest także finalistą Nagrody Literackiej Nike. Niedawno ukazała się jego książka „13 pięter”, która jest wstrząsającą opowieścią o ryzyku, z jakim muszą mierzyć się Polacy, aby zdobyć wymarzone lokum.

# „ŚLEPNĄC OD ŚWIATEŁ” – SPOTKANIE Z JAKUBEM ŻULCZYKIEM
Cafe Belg (Al. Najświętszej Maryi Panny 32)
Środa 23 września, godz. 17:30

Naszym gościem będzie Jakub Żulczyk, pisarz, niezależny publicysta, recenzent, felietonista, bloger, „konsument śmieci i wzorowy odbiorca kultury masowej”. Jest uznawany za jednego z najciekawszych pisarzy ostatnich lat. Debiutował powieścią zatytułowaną „Zrób mi jakąś krzywdę… czyli wszystkie gry video są o miłości”. Od tej pory na rynku ukazało się jescze pięć książek autora: „Radio Armageddon”, „Instytut”, „Zmorojewo”, „Świątynia” oraz „Ślepnąc od świateł”.

# CZYTANIE LEMA NA DWA GŁOSY
Lomobar (al. Wolności 2/4)
Czwartek 24 września, godz. 16:30

Przed nami spotkanie ze Stanisławem Lemem! Cały czwartek poświęcony będzie najczęściej tłumaczonemu polskiemu pisarzowi przełomu wieków. Zaczynamy od „Bajek robotów” interpretowanych tradycyjnie przez parę aktorów: profesjonalnego i (jeszcze) nie. W tym roku Sebastian Banaszczyk z częstochowskiego Teatru im. Adama Mickiewicza i Patrycja Potyralska – studentka wrocławskiej PWST. Zapraszamy!

# „CZAS FANTASTYKI” – SPOTKANIE Z MACIEJEM PAROWSKIM
Lomobar (al. Wolności 2/4)
Czwartek 24 września, godz. 18:00

Prawdziwy człowiek-instytucja: pisarz, krytyk i redaktor, od ponad trzydziestu lat będący jednym z filarów polskiego środowiska fantastycznego. Od 1982 kierownik działu literatury polskiej w miesięczniku „Fantastyka” (później „Nowa Fantastyka”), w latach 1992- 2003 również jego redaktor naczelny. Twórca i redaktor naczelny magazynu „Czas Fantastyki”. Ma na koncie m.in. powieści „Twarzą ku ziemi” i „Burza” oraz scenariusze do komiksowych cykli o Funkym Kowalu i Wiedźminie. Zapraszamy nie tylko miłośników fantastyki.

# SALON POEZJI Z FUNDACJĄ OCZAMI BRATA
Regionalny Ośrodek Kultury (ul. Ogińskiego 13a)
Piątek 25 września, godz. 16:30

Po raz pierwszy na Festiwalu „Czytaj!” zapraszamy na spotkanie z twórczością niepełnosprawnych poetów. Odbędzie się ono w ramach projektu „(Nie)pełnosprawni-aktywni kulturalnie”, organizowanego przez Fundację Oczami Brata. Podobne Salony poetyckie organizowane są zarówno w wielu miastach Polski, jak i poza granicami naszego kraju z inicjatywy aktorki, Anny Dymnej.

# „DELTA MICIŃSKI” – CYFROWE CZYTANIE POEZJI
Rue de Foch Pizzeria & Pub (ul. Focha 10)
Piątek 25 września, godz. 18:00

Projekt Delta Miciński to pokłosie warsztatów hipertekstu przeprowadzonych przez największego w Polsce znawcę tego tematu Mariusza Pisarskiego, autora książki „Xanadu. Hipertekstowe przemiany prozy”. Uczestnicy warsztatów stworzyli hipertekstowe ścieżki odczytań twórczości jednego z najciekawszych poetów Młodej Polski, Tadeusza Micińskiego.

# KORPORACJA HA!ART – SPOTKANIE Z WYDAWNICTWEM
Rue de Foch Pizzeria & Pub (ul. Focha 10)
Piątek 25 września, godz. 18:30

Spotkanie wokół nowości krakowskiego wydawnictwa „Korporacja Ha!art”, popularyzatora literatury awangardowej i nowomedialnej. Gośćmi będą autorki najgorętszych nowości jesieni. Będzie nietypowo, alternatywnie i z niespodziankami. Zapraszamy wszystkich odważnych czytelników!

# „STRASZNA KSIĄŻKA” – OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU
Czytelnia Komiksów w Centrum Promocji Młodych (al. Wolności 30)
Piątek 25 września, godz. 20:30

To nowość podczas Festiwalu, mamy nadzieję, że stanie się kolejną tradycją. Konkurs na krótki pasek komiksowy, którego tematem jest STRASZNA KSIĄŻKA zostanie rozstrzygnięty tuż po wernisażach wystaw.

# LITERATURA OD KUCHNI
Klubokawiarnia „Pestka” (al. Najświętszej Maryi Panny 37 lok. 17)
Sobota 26 września, godz. 16:00

Nazwa wydarzenia została pożyczona ze smakowitej książki Bogusława Deptuły. Autor proponuje w niej swoje własne przepisy na znalezione w klasyce literatury potrawy. Będziemy zatem degustować słynne proustowskie magdalenki z powieści „W poszukiwaniu straconego czasu”, konfiturę z cebuli z wiersza Wisławy Szymborskiej, seler w sosie remoulade z książki „Mapa i terytorium” Michela Houellebecq’a. Zapraszamy wszystkich smakoszy i wielbicieli literatury.

# „SZUM” – SPOTKANIE Z MAGDALENĄ TULLI
Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” (ul. Dąbrowskiego 1)
Sobota 26 września, godz. 17:30

Zapraszamy na spotkanie z Magdaleną Tulli – polską pisarką i tłumaczką, laureatką Nagrody im. Kościelskich, pięciokrotnie nominowaną do finału Nagrody Literackiej Nike. Jej książki były tłumaczone na kilkanaście języków. Jej ostatnia powieść „Szum” jest wyjątkowo emocjonalna i bardzo osobista. Opowiada o poniżeniu, chłodzie domu rodzinnego i męce, jaką jest przebaczenie.

# PIKSEL ZDRÓJ – WSPÓLNE CZYTANIE HIPERTEKSTU
Centrum Promocji Młodych (al. Wolności 30)
Niedziela 27 września, godz. 13:30 – 15:00

Wspólne czytanie powieści hipertekstowych to już częstochowska czytajowa tradycja. Tym razem zmierzymy się z historią prawie kryminalną – poczytamy w parach albo trójkach „Piksel Zdrój” – kolaboratywną cyfrową powieść wydaną przez Korporację Ha!art.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Cenimy Twoje zdanie, chcemy je poznać i będziemy bardzo wdzięczni za parę słów własnie od Ciebie. Nie krępuj się, pisz śmiało. Nie tolerujemy jednak komentarzy wulgarnych, nonsensownych, które niczego nie wnoszą. Takie komentarze będą usuwane.