PL EN O nas Facebook Twitter G+ RSS e-mail

palimpsest nr 8
ONLINE PDF
EPUB MOBI




















Festiwalowe różności



# ŻYWA BIBLIOTEKA
Centrum Promocji Młodych (al. Wolności 30)
Sobota 19 września, godz. 10:00 – 18:00

Nie oceniaj Książki po okładce – porozmawiaj z nią. Żywe Książki to osoby, które spotykają się ze stereotypami, uprzedzeniami, dyskryminacją i wykluczeniem. Tworzymy przestrzeń, w której poprzez rozmowę i zadawanie pytań każdy ma szansę zweryfikować określony stereotyp a w konsekwencji zbudować kontakt społeczny, zaufanie i akceptację.

# TŁUM NA CHWILĘ
Kwadraty (al. Wolności 1)
Poniedziałek 21 września, godz.16:00

Zbieramy się jak najliczniejszą grupą osób w tym samym czasie i miejscu. W tym roku zaczynamy na Kwadratach. Dołączcie do naszego flash-moba! To nic trudnego: wystarczy, że pojawicie się o wyznaczonej godzinie w odpowiednim miejscu z ulubioną książką w ręku i będziecie się świetnie bawić. Spontaniczność i uśmiech mile widziane.

# CZYTELNIA SZKICOWNIKÓW
Biblioteka Publiczna im. dr. Wł. Biegańskiego (Al. Najświętszej Maryi Panny 22)
Poniedziałek 21 września, godz. 17:00

Tradycyjnie rozumiany szkicownik to zszyte, sklejone, zbindowane w formę książki kartki i tak chcemy go rozumieć i traktować. Szkicownik można czytać jak książkę, ale ogląda się go jak obraz, a obraz z dużą ilością kartek wygląda jak książka. Obraz-książka, książka-obraz? Szkicowniki się ogląda, ale one przecież nie mają zbyt wielu widzów, nie wystawia się ich, należą raczej do osobistej, wręcz intymnej sfery komunikacji artysty z jego odbiorcą. Festiwal „Czytaj!” zachęca, by spojrzeć artystom przez ramię, przeczytać ich szkicowniki i poszukać tam narracji i fabuł.

# „STRASZNA KSIĄŻKA” – OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU
Czytelnia Komiksów w Centrum Promocji Młodych (al. Wolności 30)
Piątek 25 września, godz. 20:30

To nowość podczas Festiwalu, mamy nadzieję, że stanie się kolejną tradycją. Konkurs na krótki pasek komiksowy, którego tematem jest STRASZNA KSIĄŻKA zostanie rozstrzygnięty tuż po wernisażach wystaw.

# NOC W BIBLIOTECE – KRYMINALNA GRA MIEJSKA
Start: Plac Biegańskiego
Sobota 26 września, godz. 11:00 – 14:00

Wszystkich lubiących dobre kryminały i łamigłówki zapraszamy na grę miejską opartą na powieści „Noc w bibliotece” Agathy Christie. Będzie się działo, bo oprócz umiejętności detektywistycznych trzeba się będzie wykazać poczuciem humoru i zdolnościami logicznego myślenia.
Gra dla osób powyżej 15 roku życia. Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia: tomasz@czytaj.festiwal.info (w temacie: „noc w bibliotece”, a w treści maila: imię, nazwisko, wiek, nr telefonu uczestnika).

# LITERATURA OD KUCHNI
Klubokawiarnia „Pestka” (al. Najświętszej Maryi Panny 37 lok. 17)
Sobota 26 września, godz. 16:00

Nazwa wydarzenia została pożyczona ze smakowitej książki Bogusława Deptuły. Autor proponuje w niej swoje własne przepisy na znalezione w klasyce literatury potrawy. Będziemy zatem degustować słynne proustowskie magdalenki z powieści „W poszukiwaniu straconego czasu”, konfiturę z cebuli z wiersza Wisławy Szymborskiej, seler w sosie remoulade z książki „Mapa i terytorium” Michela Houellebecq’a. Zapraszamy wszystkich smakoszy i wielbicieli literatury.

# „CZYTAJ I PISZ!” – OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU
Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” (ul Dąbrowskiego 1)
Sobota 26 września, godz. 19:00

Konkurs „Czytaj i pisz!” na recenzję dowolnej książki napisanej w XXI wieku jest skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Celem konkursu – podobnie jak całego festiwalu – jest propagowanie czytelnictwa, jako tej części kultury, która jest jedyną alternatywą wobec bylejakości i komercjalizacji życia proponowanego przez media. Już piąty raz spotkamy się z młodymi ludźmi, którzy nie tylko czytają książki, ale robią to bardzo uważnie i krytycznie. W sobotę ogłaszamy wyniki!

# WYMIANA KSIĄŻKI
Centrum Promocji Młodych (al. Wolności 30)
Niedziela 27 września, godz. 10:00 – 13:00

Akcja, która rozpoczęła się podczas pierwszej edycji „Czytaj!” i przez cztery lata na dobre zadomowiła się w kalendarium częstochowskich wydarzeń kulturalnych. Prosta wymiana książkami stała się okazją do polowań na ulubione tytuły i pretekstem do porządków w księgozbiorze. Zasada jest prosta: wynosisz ze sobą tyle książek, ile wcześniej przyniosłeś. Nieważna jest tu obiektywna, rynkowa cena danego tytułu. Dzielimy się ideami, a nie towarami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Cenimy Twoje zdanie, chcemy je poznać i będziemy bardzo wdzięczni za parę słów własnie od Ciebie. Nie krępuj się, pisz śmiało. Nie tolerujemy jednak komentarzy wulgarnych, nonsensownych, które niczego nie wnoszą. Takie komentarze będą usuwane.