PL EN O nas Facebook Twitter G+ RSS e-mail

palimpsest nr 8
ONLINE PDF
EPUB MOBI
Wystawa Wojciecha KołsutaW najbliższy piątek (4 września) w Ośrodku Promocji Kultury "Gaude Mater" odbędzie się wernisaż wystawy Wojciecha Kołsuta. Ponadto częstochowski artysta zaprezentuje m.in. nowy film „Podróż do świata lalek”, zrealizowany na stulecie urodzin Tadeusza Kantora, a współfinansowany przez OPK. Wernisaż rozpocznie się o godzinie 19.00.

Wojciech Kołsut urodzony w 1955 roku w Częstochowie. Absolwent Instytutu Wychowania   Artystycznego w Częstochowie na kierunku malarstwo. Uprawia malarstwo, rysunek i małe formy rzeźbiarskie. Swoje prace prezentował na wielu wystawach w kraju i za granicą. Prace artysty znajdują się w zbiorach BWA Częstochowa, BWA Poznań, Bibliotece Papieskiej w Watykanie i w kolekcjach prywatnych w Niemczech, Francji , Japonii, Anglii.

Fascynacja twórczością Tadeusza Kantora zaowocowała powstaniem w 1991 roku teatru ulicznego. Teatr Wojtka Kołsuta ma w swoim dorobku kilkanaście premier prezentowanych z sukcesami na festiwalach w Polsce i Francji. Zimą 2000 roku teart brał udział w realizacji teledysku wraz z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk”. W 2004 roku artysta wykonał scenografie do francuskiej premiery spektaklu „Iwona Księżniczka Burgunda” wystawionej na Uniwersytecie w Dijon we Francji.

Wojciech Kołsut ma w swoim dorobku również twórczość filmową. Film „Dla tych co odeszli, dla tych co przyjdą”- nagroda Gazety Wyborczej w konkursie Częstochowa w kadrze – 2005 r., scenariusz i reżyseria, główna rola; „Profesor”- 2006 r. scenariusz i reżyseria, główna rola; „Walizka o kolorze lekko zielonym”, scenariusz, reżyseria, rola Ojca i Ptaka Destruktora – II nagroda w konkursie „Częstochowa w kadrze”- 2012 rok; „Rocznica”- scenariusz i reżyseria, rola główna – 2014 rok.

– 34 lata mojej pracy twórczej i 24 lata działalności Teatru Wojtka Kołsuta stały się okazją do próby podsumowania – mówi artysta. – Jednym z ważniejszych elementów mojej twórczości są obrazy, spektakle i filmy inspirowane działalnością Brunona Schulza i Tadeusza Kantora. Świadomość skończoności istnienia powoduje gorączkowe i zachłanne poszukiwania. Taki sposób reagowania na rzeczywistość, a także specyficzna estetyka moich prac, stanowią efekt nie przejściowej mody, ale wieloletnich prób i doświadczeń. Moje obrazy pełne mistycyzmu i symboliki są wykonywane moją oryginalną techniką, polegająca na realizowaniu wszystkich elementów z papieru i materiałów tekstylnych. Film „Podroż do świata lalek”, zrealizowany wspólnie z Sebastianem Puchałą w 100 rocznicę urodzin Tadeusza Kantora, jest poetycką opowieściową o związkach mojej twórczości i wpływie na nią tego wybitnego artysty. W filmie wykorzystano muzykę kompozytora Piotra Hummela.
(mjjw)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Cenimy Twoje zdanie, chcemy je poznać i będziemy bardzo wdzięczni za parę słów własnie od Ciebie. Nie krępuj się, pisz śmiało. Nie tolerujemy jednak komentarzy wulgarnych, nonsensownych, które niczego nie wnoszą. Takie komentarze będą usuwane.