PL EN O nas Facebook Twitter G+ RSS e-mail

palimpsest nr 8
ONLINE PDF
EPUB MOBI
Jak poprawić swoją kreatywność? Praktyczne porady

Każdy kto ma do czynienia ze słowem pisanym, z pewnością nie raz narzekał na problemy związane z kreatywnością. A tak samo jak dobry przedsiębiorca, również literat musi być otwarty na nowe i niekonwencjonalne rozwiązania. Nie można czekać, aż coś samo się zrobi, samo wymyśli czy napisze. Planowanie przyszłej pracy, a także stawianie sobie celów, to rola każdego z osobna. Co jednak, kiedy brakuje sił i pomysłów? Kreatywność można poprawić. Poniżej parę sposobów, które powinny pomóc.

Czytaj teksty niezwiązane ze specjalizacją 
Zróżnicowana lektura to dobry sposób na ciągłe poszukiwanie nowych rozwiązań, które funkcjonują nie tylko w obrębie danej dziedziny. Czytanie różnych rzeczy pozwala odświeżać myślenie i zmieniać perspektywę. A zmiana patrzenia na pewne kwestie czy problemy, nie tylko przynosi ich rozwiązanie, ale również pomaga przez cały czas pobudzać umysł, który nie nudzi się monotonnym i rutynowym przeglądem znanych nam tekstów. Postaw na różnorodność i niczym się nie ograniczaj.

Bywaj w nowych miejscach
Zmiana środowiska wyrywa z przyzwyczajeń. Poznawanie nowych miejsc to dobry sposób na pobudzenie naszego umysłu. Nie tyle odległe podróże czy zaplanowane wycieczki, ale już samo przejście nieodwiedzaną na co dzień ulicą czy wejście do nieznanego budynku pozwala nam na dostrzeżenie subtelnych różnic w naszej rzeczywistości. Nawet okresowa zmiana miejsca naszej pracy, uporządkowanie biurka, przemeblowanie pokoju – to dobre sposoby na odnowienie naszego spojrzenia na świat, wyrwania z bezpiecznej rutyny.

Rozmawiaj z ludźmi z zupełnie innego środowiska 
Wymiana doświadczeń to najlepszy sposób na pobudzenie własnej kreatywności. Otrzymywanie rad i poznawanie sposobów działania innych ludzi to niezaprzeczalny motor rozwoju, tym bardziej, jeśli mają odmienne stanowisko. Kontakt z takimi ludźmi staje się motywujący do szukania własnych ścieżek, do obierania celów, które komuś mogą wydawać się zupełnie nonsensowne.

Inspiruj się innymi ludźmi czy projektami 
Powyższy sposób związany jest z inspiracją, której często szukamy „na zewnątrz”. Inne osoby, zwłaszcza te, które osiągnęły sukces, wydają się nam niezwykłe, a ich poziom nieosiągalny. Nic bardziej mylnego. Każdy musiał przejść pewien etap, czegoś się nauczyć, gdzieś popełnić błąd. Warto nie tylko uczyć się na cudzych błędach i podążać za wyborami innych. Warto czasem przemyśleć pomysły kogoś, kto zna się na rzeczy i wie co jest dobre, a co nie. Nawet jeżeli się z tym nie zgadzamy.

Kwestionuj autorytety
To ma ścisły związek z wiarą w autorytety i ich zdanie. Nawet jeżeli mamy pewność, że ktoś ma słuszność, nie zaszkodzi zastanowić się, dlaczego tak jest i co stoi „po drugiej stronie”. Nie zawsze ten, kto napisał i opublikował więcej, ma rację. Nie zawsze ten, który powszechnie uznawany jest za mądrego, takim jest w rzeczywistości. Należy postawić też na swoim rozumie. I przede wszystkim pytać oraz wątpić, szukać, drążyć, nie pozostawać w miejscu.

Ćwicz umysł każdego dnia
Mózg jest jak mięsień. Należy ćwiczyć, by rozwinąć go w naprawdę przydatne narzędzie naszej pracy. Zwłaszcza, że powyższe sposoby mogą być niemożliwe do zrealizowania. Za to ćwiczenie własnego umysłu można robić zawsze i wszędzie. Z jednej strony warto zainteresować się czynnościami, które podwyższają nasze zdolności intelektualne: gry logiczne, krzyżówki, ćwiczenia pamięciowe itp. Cokolwiek, dzięki czemu nasz mózg nie tylko będzie miał zajęcie, świetną zabawę, ale również potrzebną naukę. Z drugiej strony, dobrym sposobem może być szukanie alternatywnych rozwiązań. Zastanawianie się, „co by było, gdyby…”, szukanie kontrargumentów, zestawianie odmiennych stanowisk.

Czasem zrób sobie przerwę
To wszystko jednak nie jest wyścig na sto metrów. Nie należy być pierwszym. Nie na tym to polega. Chodzi przecież o pasję, miłość do wykonywanej pracy, dlatego musimy zadbać nie tylko o produktywną presję, która motywowałaby nas do wydajniejszej pracy. Czasem warto zwolnić i odpocząć, po prostu. Spojrzeć na pewne sprawy z boku, bez komentarza, bez oceniania. Skoro mózg jest jak mięsień, to potrzebuje on odpoczynku, ale nie wspomaganego tanią rozrywką, która jeszcze bardziej go obciąża. Czasem zamiast lekkiej lektury, niezobowiązującego serialu, czy przeglądania Internetu, warto wyjść na spacer, pobiegać albo po prostu trochę się zdrzemnąć.

Powyższe sposoby na pobudzenie kreatywności to oczywiście tylko subiektywny wybór. Każdy może znaleźć wiele innych i równie pomocnych rad, które są mniej lub bardziej skuteczne. Jeżeli macie inne, świetne sposoby, jak pobudzić wyobraźnię, to podzielcie się nimi z innymi. Pamiętajcie, kreatywność (podobnie jak czas) mnożymy poprzez dzielenie. Im więcej z siebie dasz, tym więcej otrzymasz w zamian. Polecam również książkę Richarda Wisemana 59 sekund. Pomyśl chwilę, zmień wiele oraz artykuł Agnieszki Fiedorowicz i Mileny Rachid Chehab Bądź bardziej kreatywny, który ukazał się w miesięczniku „Focus. Poznać i zrozumieć świat” 2012, nr 7, s. 28-35. Tekst jest też dostępny w Internecie: http://www.focus.pl/czlowiek/podkrec-swoja-kreatywnosc-8958


Tekst ukazał się w grudniowym numerze "palimpsestu" pod tytułem Bądź kreatywny, a także na stronie internetowej Koła Literackiego Anafora.

MICHAŁ WILK